Erilaiset direktiivit ja lait kiristävät jatkuvasti rakennusalan vastuullisuuteen liittyviä vaatimuksia. Tämä asettaa yrityksille painetta kasvattaa vastuullisuusosaamistaan. Pitkäkestoisissa integroiduissa projektitoteutuksissa, kuten laajoissa raitiotiehankkeissa, kertyy arvokasta tietoa ja osaamista vastuullisuudesta, mutta se ei aina liiku tehokkaasti seuraaviin projekteihin.
NRC Groupin ”Vastuun vakiointi” -projekti pyrki varmistamaan, että eri projektien vastuullisuustavoitteet ja parhaat toimintamallit ovat jatkossa koko organisaation käytössä. NRC keskitti vastuullisuustyöstönsä kolmeen kategoriaan: ympäristövastuullisuuteen sekä sosiaaliseen ja taloudelliseen vastuullisuuteen. Projektin tarkoituksena oli tehdä vastuullisuuden osa-alueista osa työmaan jokapäiväistä toimintaa sen sijaan, että ne jäisivät ylätasoisiksi, tausta-ajatuksen kaltaisiksi ideaaleiksi.
Projektikäsikirja vakioinnin välineenä
Vastuullisuustyöstöstä on seurannut konkreettisia toimia niin firman sisäisiin prosesseihin kuin työmaillekin. Sisäisesti ympäristövastuullisuutta vakioidaan kaikille NRC:n työntekijöille järjestettävällä ympäristövastuun verkkokoulutuksella, joka on tiivis paketti siitä, miten ympäristöasiat kannattaa hoitaa projekteilla. Sosiaalinen vastuu on huomioitu muun muassa monipuolistamalla yrityksen rekrytointiprosessia ja lisäämällä siihen ryhmähaastatteluita. Vastuullisuuden vakiointi -projektin tulokset eli tunnistetut vastuullisuuden parhaat käytännöt vietiin NRC:n uuteen projektikäsikirjaan, josta ne tulee jatkossa tavoittamaan kaikki eri projekteilla toimivat asiantuntijat.
Projektitasolla vastuullisuustekoja on tehty esimerkiksi Kruunusillat-raitiotieallianssissa, jossa toteutettiin hiilidioksidipäästöjen mallipohjaisen laskennan mahdollistava CO2-laskentapilotti. Lisäksi Kruunusiltojen ja Tampereen raitiotieallianssin työmailla järjestettiin tutustumispäivät työntekijöiden perheille ja läheisille.
Vastuullisuuden vakiointia tulee toteuttaa paitsi organisaatioiden sisällä myös projekteissa, joissa käytännön toimenpiteet usein tehdään. Hankekohtainen johtaminen edellyttää oikean datan keräämistä. Tavoitteisiin ja toimenpiteisiin liittyvä data täytyy saada kiinni ja hyödyntää mahdollisimman tehokkaasti. CO2-laskentapilotin kaltaisia mittareita tarvitaan työmailla laajempaan käyttöön, jotta ne kattaisivat kaikki kestävyyden osa-alueet.
NRC:n lean-ohjelman johtaja Jussi Takamaa esitteli vastuullisuuden vakiointia RAIN3-työpajassa 12.9.2024. Työpajassa käsiteltiin myös vastuullisuuden tavoitteita arvonluonnin mahdollistajana, tavoitteiden mittaamista hankkeilla sekä tarkemmin työmaiden vihreitä tavoitteita. Tutustu työpajan aineistoihin täältä.
